«بسمه تعالی»

 

از آنجا که زبان عربی از مهم‌ترین ابزار علوم اسلامی محسوب می‌شود و علاوه بر قرآن و سنت، بسیاری از متون دینی و پیرامونی این دو منبع گرانقدر، به زبان عربی نگاشته شده است؛ ضرورت توجه و فراگیری این زبان بیش از پیش نمایان می‌شود. این ضرورت و نیاز، به ویژه در میان علاقمندان و دانش‌پژوهان علوم اسلامی بیشتر به چشم می‌خورد. لذا به منظور رشد و ارتقای توان علمی و در پاسخ به درخواست‌های مکرر دانشجویان، آموزش‌های آزاد مرکز آموزش الکترونیکی، اقدام به برگزاری یک دورۀ تقویتی صرف و نحو کاربردی، به شیوۀ آموزش الکترونیکی و ارائۀ آنلاین نموده است. لذا علاقمندان می‌توانند جهت ثبت نام در این دوره‌ به سامانۀ عرضه محصولات الکترونیکی دینی (رایادین) به نشانی http://rayadin.qhu.ac.ir مراجعه نمایند.

دورۀ صرف و نحو کاربردی به صورت فشرده و پیش از برگزاری آزمون‌های پایان‌ترم دروس دانشگاهی برنامه‌ریزی شده است تا دانشجویانی که نیاز به تقویت پایۀ علمی خود در مباحث صرف و نحو عربی دارند، با شرکت در این دوره و استفاده از حضور ارزشمند استاد، نسبت به رفع اشکالات و ابهامات خود اقدام نمایند.

 

  • تقویم آموزشی

-        مهلت ثبت نام: 01 اردیبهشت الی ۰۱ خرداد ۹۷؛

-        طول دوره: ۲۰ اردیبهشت الی ۲۰ خرداد ۹۷؛

-        زمان فعال‌سازی آزمون تعیین سطح: از لحظه ثبت نام تا پایان دوره در دسترس خواهد بود.

-        زمان برگزاری آزمون‌های آنلاین خودارزیابی پایان دوره: 10 الی 20 خرداد 97 (به مدت 20 روز).

 

  • مفاد و خدمات آموزشی

v    برگزاری آزمون تعیین سطح

-        در ابتدای دوره، یک آزمون تعیین سطح، به صورت مجزا برای هر یک از دروس صرف و نحو برگزار خواهد شد تا افراد شرکت‌کننده از این طریق، با سطح علمی و مهارت خود در حوزۀ مباحث صرف و نحو، آشنا شده و با آگاهی کامل در دورۀ مورد نظر خود شرکت نمایند.

-        این آزمون بصورت آنلاین و کاملاً رایگان، از طریق میزکار و در طول دوره، در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت. هر فرد صرفاً یک بار امکان شرکت در این آزمون را دارد.

-        پس از پایان دورۀ صرف و نحو و شرکت در آزمون پایانی، می‌توانید نتایج آزمون تعیین سطح را با آزمون‌های خودارزیابی پایانی بسنجید و میزان پیشرفت خود و اثرگذاری دورۀ صرف و نحو را بررسی نمایید.

 

v    برگزاری جلسات آنلاین با حضور استاد

-        منظور از ارائۀ آنلاین این دوره، آن است که دورۀ صرف و نحو کاربردی بر پایۀ برگزاری جلسات آنلاین با حضور استاد ارجمند جناب آقای رضا میرابوالحسنی ارائه خواهد شد و بسته‌های آموزشی دروسی که در این دوره ارائه می‌شود، صرفاً برای مطالعۀ آزاد است.

-        در طول دوره 5 جلسۀ آنلاین برگزار می‌شود که زمان دقیق جلسات، در جدول زیر ارائه شده است و شرکت‌کنندگان محترم، می‌توانند از این فرصت‌ها جهت رفع اشکالات خود و بهره‌مندی از تجربیات استاد این دوره، استفاده کنند.

-        مباحثی که استاد در جلسات آنلاین مطرح خواهند کرد؛ بر پایۀ آیات قرآن و متون حدیثی بوده و با توجه به آیات و روایات، مباحث صرف و نحو را به شیوۀ کاربردی توضیح خواهند داد.

-        آیات و روایاتی که برای هر جلسه تعیین می‌شود، پیش از برگزاری کلاس، از طریق اطلاعیه اعلام خواهد شد و دانشجویان محترم می‌بایست، با مطالعۀ آیات و روایات، به شناسایی اشکالات خود و مباحثی که استاد مشخص می‌فرمایند، بپردازند.

 

  

v    ارائۀ محتوای آموزشی دروس

-        در بسته‌های آموزشی دروس این دوره مهمترین و پرکاربردترین سرفصل‌های مباحث صرف و نحو عربی، توسط استاد ارجمند جناب آقای رضا میرابوالحسنی، و با بیان بسیار ساده تولید شده که در قالب چندین جلسۀ درسی، ظرف مدت حداکثر 24 ساعت پس از ثبت نام در میزکار افراد فعال می‌شود و تا پایان دوره نیز، باقی خواهد ماند.

-        نکتۀ بسیار مهم:سرفصل‌های ارائه شده در دروس صرف و نحو کاربردی، مطابق با کتاب صرف مقدماتی و نحو متوسطه تألیف جناب استاد حمید محمدی است. لذا به دانشجویانی که منبع درس صرف و نحو رشتۀ تحصیلی ایشان، دو کتاب نامبرده می‌باشد، متذکر می‌شویم که به دلیل یکسان بودن محتوای آموزشی دورۀ تقویتی با محتوای آموزشی‌ای که در رشتۀ تحصیلی خود دریافت می‌کنند؛ صرفاً در صورت تمایل به استفاده از جلسات رفع اشکال آنلاین و آزمون تعیین سطح و پایانی، در دورۀ صرف و نحو کاربردی شرکت نمایند. در غیر اینصورت، می‌توانند محتوای آموزشی دروس را در رشتۀ تحصیلی خود دنبال کنند.

-        با توجه به اینکه بسته‌های آموزشی دروس، صرفاً برای مطالعۀ آزاد بوده و تا پایان دوره در دسترس افراد شرکت‌کننده خواهد بود، هیچ‌گونه الزام و محدودیت زمانی برای مشاهده دروس وجود ندارد و افراد می‌توانند در هر ساعت از شبانه‌روز جهت مشاهدۀ دروس اقدام نمایند.

 

v    آزمون خودآزمایی پایان دوره

-        آزمون‌های خودآزمایی پایان این دوره‌ به صورت آنلاین و به تفکیک دروس صرف و نحو، به مدت 20 روز در میزکار شرکت‌کنندگان فعال خواهد شد. در بازۀ زمانی اعلام شده، شرکت‌کنندگان مختار هستند که در هر ساعت از شبانه‌روز به میزکار خود مراجعه نموده و در آزمون دوره شرکت نمایند.

 

  • شرایط ثبت نام

-        علاقمندان به شرکت در این دوره می‌بایست ابتدا به سامانۀ رایادین به نشانی http://rayadin.qhu.ac.ir  مراجعه نموده و ثبت نام نمایند. این سامانه جهت عرضۀ محتوای آموزشی الکترونیکی، توسط مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث راه اندازی شده و از این پس، جهت اخذ تمام دوره‌های آموزشی آزاد و منابع کمک آموزشی، می‌بایست به این سامانه مراجعه نمایید.  

-        توصیه می‌شود جهت ثبت نام در سامانۀ رایادین و اطلاع از چگونگی خرید دورۀ صرف و نحو کاربردی، حتماً راهنمای تصویری ثبت نام را مشاهده نمایید.

-        شهریۀ این دوره 300000 ریال است که با احتساب 20 درصد تخفیف، قیمت نهایی دوره معادل 240000 ریال خواهد بود.

-        شهریۀ تعیین شده برای دورۀ صرف و نحو کاربری، صرفاً جهت تأمین هزینۀ برگزاری جلسات آنلاین و آزمون‌های آنلاین است و برای ارائۀ بسته‌های آموزشی دروس که محتوای آن با محتوای ارائه شده در برخی از رشته‌های تحصیلی رسمی (فقه و حقوق اسلامی) یکسان است، شهریه‌ای دریافت نخواهد شد.

 

مشاهده راهنمای تصویری ثبت نام در رایادین

 

 

  • راه‌های ارتباطی

شرکت‌کنندگان محترم دورۀ صرف و نحو کاربردی، جهت کسب اطلاعات بیشتر و رفع هرگونه ابهام می‌توانند از راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان آموزش‌های آزاد در تماس باشند:

تهران: 51290 ـ 021 داخلی 51؛

قم: 371760 ـ 025 داخلی 51 ؛

از ساعت 9 صبح الی 12 ظهر.

ارتباط اینترنتی: ارسال نامه به ایمیل Azadmajazi@hadith.ir

و جهت اطلاع از اخبار دوره‌ها، با کانال دوره‌های آزاد در پیام‌رسان سروش، به نشانی http://sapp.ir/azadvuqhuهمراه باشید.

 

آموزش‌های آزاد مرکز آموزش الکترونیکی

دانشگاه قرآن و حدیث